HAMİLE PİLATESİ

HAMİLE PİLATESİ

Hamile pilatesinin normal pilatesten ayıran özellikler nelerdir?

Öncelikle eğitmenleri bile farklıdır. Eğitmenlerini seçerken bu konuda uzman eğitimi almış olmalarını mutlaka sorgulayın.

Eğitmenin derste uygulayacağı egzersizleri programlarken baz alacağı noktalar vardır. Anne adayının kaç haftalık hamile olduğu, risk faktörleri, doktorunun ne tarz egzersizlere izin verdiği,spor geçmişi ve hangi düzlemlerde egzersiz yaptıracağını planlamak çok önemlidir.

Pilates yapmanın anne adayına faydası nedir?

Pilates diğer sporlardan farklı olarak dip kaslarımıza varana kadar tüm kasları aktive ederek çalıştırır. Kısalan kas boyunu eski haline getirmek için en uygun egzersizlerdendir, bu da bizim hareketleri tam açıyla yaparak vücut ağırlığımızı eşit bir şekilde taşımamıza yardım eder. Pelvic taban kaslarımızı direkt hedef alabilen egzersizlerle bebeğin anne karnında daha sağlam tutunmasına yardımcı olan kasları güçlendirir. Anne adayı egzersiz yaptığı anlarda salgılanan hormonlar sayesinde kendini daha mutlu hisseder.

Hamilelik boyunca öne doğru büyüyen karnımız nedeniyle ağırlık merkezimiz yer değiştirir ve belimize fazla yük binmeye başlar. Pilates ile bu kaslar güçlü tutularak hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında annenin yaşam kalitesini çok ciddi miktarda artırır. Güçlü anne adayları güçlü hamileler ve güçlü anneler demektir.

Anne adayları pilates yaparken nelere dikkat etmeli?

  • Anne adayı yıllardır kılını kıpırdatmamıştır bir anda muhteşem haberi alır ve sağlıklı olmaya karar verir hemen aklına hamile pilatesi gelir bizi arar. Ama bazı sorularımızı cevaplaması gerekir.
  • Öncelikle doktorunun onayı olup olmadığı bizim için en önemli nokta.
  • Sonrasında daha önce pilates yapıp yapmadığı ya da başka bir sporu yapıp yapmadığı, yaptıysa ne kadar süreyle devam ettiği, bıraktıysa ne zaman bıraktığı.
  • Spor yapıyordu ve doktoru hamile pilatesi yapmayı onayladıysa hamileliğini öğrendiği günden itibaren yapabilir. Hatta hamile olduğunu bilmediği için normal pilates derslerine devam eden çok kadın vardır. Ancak hiç spor yapmamışsa doktorunun vereceği onayla 16. Haftadan itibaren başlayabiliyoruz.
Facebook
Instagram